19 Ocak 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Patent Başvurusu Yapma Hakkı Olanlar

Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılan koruma işlemine patent adı verilmektedir. Patent işlemi ile yapılmış olan herhangi bir buluş ve ya icat koruma altına alınmaktadır. Patent başvurusu yapılmış olan buluşun – icadın mutlaka belirli bazı standartlara uygun olması gerekmektedir. Standartlara uygun olmayan başvurular ise anında reddedilmektedir.

Patent İçin Başvuru Yapma Hakkı Olanlar

                Buluş sahibi kişi ve ya kişiler ile tüzel kişiler yani proje ile ilgili atanmış olan vekiller, başvuru yapma hakkına sahip olan kişiler olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca bu buluş sahibi kişi ve ya kişiler ile tüzel kişiler ortak olarak da başvuru yapabilirler. Proje çerçevesinde başvuru yapma yetkisi olan kişiler mutlaka belirtilmelidir. Patent başvurularının hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için ise bir patent firmasına başvurulması en mantıklı olanıdır. Başvuru yapmaya izni ve yetkisi olan kişilerin başvurularının başarılı olabilmesi için Türk Patent Enstitüsü bazı belgeler talep etmektedir. Belgelerde herhangi bir eksiklik olması durumunda ise başvuru anında reddedilmektedir. Belgelerin eksik olmaması için ise Türk Patent Enstitüsünün sitesi ziyaret edilmeli ve burada gerekli belgeler tespit edilmelidir. Başvuru bir dilekçe ile beraber yapılmalı ve buluş detaylı bir şekilde açıklanarak proje dosyasına eklenmelidir. TPE buna ek olarak buluş ile ilgili saklanması istenilen özellikleri bilmek isteyecektir. Türk Patent Enstitüsünün saklaması istenilen özellikler ise ayrı bir belgede detaylı bir şekilde açıklanarak proje dosyasına eklenmelidir.

Ön Araştırma Mutlaka Yapılmalıdır

Genel olarak patent başvurularının yapılmasında bir patent firmasından yardım almak çok önemli bir husustur. Hem işin hukuki boyutunun halledilmesi, hem de gerekli olan belgelerin temininde problem çıkmaması için bir patent firması ile anlaşılması akıllıca bir hareket olacaktır.

Patent tescil başvurusu yapılmadan önce TPE’nin başvuruyu reddetme ihtimaline karşı, mutlaka bir ön araştırma yapılmalıdır. Ön araştırma sonucu eksikler bulunursa giderilerek problemlerin önüne geçilmiş olur. Ön araştırma sonucu çıkan eksikler tamamlanır ve proje kapsamına eklenir. İşte bu ön araştırma işlerinin sıkıntısız geçmesi, araştırma işlerinden sonra çıkan eksiklerin giderilmesi ve diğer işlemler için mutlaka bir  acar patent firması ile anlaşma yapılmalıdır.

 

 

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü